IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МАЕ: Сегашният възход на ВЕИ не е достатъчен, за да посрещне климатичните цели

Инсталирането на нови ВЕИ мощности в глобален план трябва да се ускори, ако искаме да постигнем целите за климата, категоричен е Фатих Бирол

13:30 | 21.10.19 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Очаква се енергийният капацитет от възобновяема енергия да се увеличи с до 50% през следващите пет години, подсилен от държавната подкрепа и намаляващите разходи за производство. Но ще е необходимо повече, за да се ограничи затоплянето на земното кълбо д 1,5 градуса по Целзий, предупреждава Международната агенция за енергия (МАЕ), цитирана от Bloomberg. 

Търсеният ръст при производството на електричество от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) представлява увеличение с около 1200 гигавата от 2018 г. до 2024 г., което е равно на общия инсталиран енергиен капацитет в САЩ, според доклад, публикуван в понеделник от МАЕ.

Страните добавят още нови мощности по-чиста енергия като част от борбата за декарбонизиране на енергийните доставки, но темпото трябва допълнително да се ускори, смятат от организацията.

„ВЕИ вече са вторият най-голям източник на електроенергия в света“, посочва Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ. „Но тяхното въвеждане все още трябва да бъде ускорено, ако искаме да постигнем дългосрочните цели за климата, качеството на въздуха и достъпа до енергия“, добавя той.

Тъй като Китай, страните в Европа и САЩ ускоряват процеса на инсталирането на вятърни турбини и слънчеви панели, делът на ВЕИ в глобалното производство на електроенергия ще нарасне до 30% през 2024 г., спрямо 26% сега, подчертава МАЕ.

веи1 веи1

Около 60% от този ръст ще принадлежат на новите инсталации при слънчевата енергия. Очаква се разходите за генериране на енергия от соларни инсталации в мащабни и разпределени слънчеви фотоволтаици до 2024 г. да се свият до 35%. Това ще помогне на соларната енергия да представи цени, които са равни или по-ниски от тези при енергията от изкопаеми горива в някои страни.

Домашните слънчеви панели, както и тези в офисите и фабриките, ще увеличават своя брой с понижението на разходите.

Около една четвърт от ръста в това отношение ще се дължи на панелите за домашно производство.

ВЕИ също така напредват и при отоплението на сградите. Потреблението на отопление и охлаждане на жилищни и промишлени сгради представлява приблизително половината от световното потребление на енергия и е причина за 40% от глобалните емисии на въглероден диоксид.

Според МАЕ отоплението чрез ВЕИ ще се увеличи с 22% до 2024 г., като Китай, Европейският съюз (ЕС), Индия и САЩ ще допринесат най-много за този растеж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 1
Hahoto
преди 4 години
Говоря ти за общата потребявана енергия, не само за тока! Тук е и енергията, която потребяват на газ, тук е цялата енергия. http://energyforhumanity.org/briefings/germany/germanys-energy-mix/?fbclid=IwAR2eAScYi6iuo0XRVcBPxB0ZQ5x0c6SKnpC99NA2hwmLTQjAj-qDMIU6A-k
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
zelka007
преди 4 години
хммм ... буриш малко в цифрите :))) ... ето тук виж обяснения за вятъра специално . не отговаря на апокалипсиса от поста ти ... :))) ... :https://***.cleanenergywire.org/factsheets/german-onshore-wind-power-output-business-and-perspectivesа това е брутното производство на електроенергия в германия от началото на година според техния енергиен оператор . и според него , възобновяемите източници не са само 7% , а 47% ... :https://***.energy-charts.de/energy_pie.htm
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
Hahoto
преди 4 години
Не плащат Кухий, не плащат, още ми дължат пари от миналата година! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 4
khao
преди 4 години
... само така си мислиш ти ! Ето аз ти викам браво, ти ми викаш .. хейтиш !Даже си мисля че Инвестора е длъжен да те наеме като експерт при тях!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 3
Hahoto
преди 4 години
Кухий, я смятам и правя заключения, а ти само хейтиш! Кеф нали :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 9
khao
преди 4 години
ехе, сметна и направи заключение в пет реда, браво, това го могат само инвесторските експерти !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 4
Hahoto
преди 4 години
Германия си е поставила за цел пълна декарбонизация и деатомизация.В момента, на територията на Германия има около 30 000 вятърни турбини и около 400 000 000 квадратни метра соларни панели, които произвеждат приблизително 7% от общата консумация на енергия.За да произведат цялото количество консумирана енергия ще са необходими около 14 пъти повече перки и фотоволтаици, т. е. някъде към 400 000 перки и 5 600 000 000 (пет милиарда и шестотин милиона) квадратни метра фотоволтаици.В допълнение трябва да се добавят и няколкостотин милиона тона акумулатори. Германците като излизат на разходка, трудно ще изминават 10 метра, без да се спънат в някой кабел или да се блъснат в някой акумулатор и ще трябва да лавират между перки и панели.Освен това, трябва да запретнат ръкави и да се захванат защото работа ги чака, а през първото полугодие, новомонтираните перки са с 87% по-малко от монтираните през първото полугодие на миналата година, което си е почти фул стоп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 3
Hahoto
преди 4 години
Общата енергийна консумация на Германия за една година е 13 000 000 000 GJ, което е приблизително 3 600 000 GWh. За да си осигурят 10 дневен резерв на енергия, ще им трябват акумулатори с капацитет приблизително 100 000 GWh. За съхраняването на 1 KWh са необходими 10 килограма, от съвременните литиево-йонни батерии, а за един Гигаватчас - 10 000 тона.Десет дневният запас от енергия, изразен в тегло на акумулатори е 1 000 000 000 тона (един милиард тона). Направо се стреснах, като видях тази цифра. На всеки германец се падат по 12 тона акумулатори.Ами това е - енергетика на абсурда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още